Pohyb vs. posilování

Jaký je rozdíl mezi tréninkem pohybu a posilováním?

Myslím si, že je na čase začít tyto pojmy lehce odlišovat. Navrhuji používat slovo posilování pouze pokud půjde o cvičení s externím zatížením. Tedy pokud používáme při tréninku činky, kettlebelly, expandery, či jiné zátěžové pomůcky, nazývejme takové cvičení posilováním. Tento termín pak bude jasně vymezovat určitý tréninkový rámec.

Pokud budeme cvičit bez externího zatížení, navrhuji nazývat takové cvičení pohybovým tréninkem.

Pokud tedy například cvičíme kliky, nazýval bych takové cvičení pohybovým tréninkem kliků a nikoli posilováním. 

Proč vůbec vymezovat tyto dva pojmy a udávat si hranici mezi oběma formami?
No hlavně z toho důvodu, že se v tomto článku pokusím trochu více přiblížit proč je důležitý trénink pohybu, co to vlastně znamená a jak to uchopit.

Myslím si totiž, že pro běžného člověka, který trpí sedavým životním stylem by měl poměr pohybu a posilování být nastaven tak, aby pohybový trénink převažoval.
Řekněme v maximálním poměru 40:60 (posilování:pohyb) ideálně však 30:70 nebo dokonce 20:80.

fitness 818722 1280
Proč nezvedat jenom železa?

Pojďme vycházet ze základního faktu. Proč lidé nejčastěji chodí cvičit?

Protože jim v sedavém způsobu života chybí pohyb. Sedí v práci, sedí v autě, sedí doma. Pořád se někde jen sedí, s klienty, s kolegy na poradě, u oběda či věčeře. Stále koukáme do monitoru nebo do mobilu. Naše tělo prahne po tom, aby se mohlo hýbat.

Nejrozšířenější pohybovou aktivitou ve společnosti jsou procházky. Lidé chodí ven, protože cítí, jak jim pohyb na čerstvém vzduchu dodává energii.

Jde o to dostat se do pohybu. Proč?

Protože pohyb je něco, pro co jsme byli stvořeni. Naše těla a život obecně jsou postavena na potřebě se hýbat. Proto pohyb tolik podporuje zdraví. je to nezbytná součást našeho života. Podporuje správné fungování celého těla. Od nervové soustavy po zažívání.

A když se nehýbeme, cítíme se špatně. Jsme unavení, otrávení, nemocní.
Něco nám v životě chybí a mi cítíme, že chybí pohyb. Neznám nikoho, kdo by byl hrdý a smířený s tím, že nemá čas se hýbat, je tlustý a líný.

Pokud nyní pracujeme s faktem, že tělo má potřebu se hýbat, můžeme si položit otázku, jak se hýbat?

Posilování s externím zatížením je skvělé. Je to způsob, jak získat větší sílu, výbušnost, svalovou hmotu.
!!!Ale!!! 

Pokud mám problém se základním funkčním pohybem, například, neudržím se ve visu na hrazdě ani 30s, má smysl vůbec používat k tréninku externí zátěž? Nebylo by lepší nejprve pracovat na svých přirozených pohybových dovednostech? Pokud neudělám dřep na jedné noze, má smysl dělat dřepy s brutálně naloženou činkou? Není to trochu předčasné? Má smysl stavět první patro, pokud nemám připravené základy?

Já si myslím, že je třeba vždy se vším začínat hezky od základů.

basicc

V kurzu angličtiny také nezačneme chodit rovnou do pokročilých, ale nastoupíme jako začátečníci. Proč tedy ve cvičení přeskakovat základy?

Tvrdím, že posilování s externím zatížením je vyšší úroveň cvičení. Je také dobrá,má své opodstatnění a i já sám párkrát do týdne posiluji (mrtvé tahy či dřepy), ale vše má svůj čas a trpelivost je něco, co má i ve cvičení své místo.

Dalším faktem je, že není důvod k tomu, abychom naše tělo externě přetěžovali více, než je třeba. Posilování s činkami naše svaly a klouby přetěžuje, na tom je posilování postavené. Poničíte svalová vlákna a těžíte z jejich regenerace. Přijde Vám ale v pořádku takto nepřirozeně přetěžovat své tělo na každém tréninku 45-90 minut? 3-4x týdně?
Co na to Vaše tělo řekne za 5-10 let? A co za 20 let?

Osobně budu své tělo raději zatěžovat přiorezeným pohybem, cvičením, které je našemu vlastní již tisíce let, ale které se postupně vytrácí z běžného života.

Inspiraci hledejme u zvířat.
Viděli jste někdy nějaké zvíře posilovat? Nebo se zvířata prostě jen spontánně a přirozeně hýbou? :)

A kdo má strach, že když nebude cvičit s činkama, nezhubne a nebude vypadat dobře, tak se plete.
Funkční a přirozené cvičení dodá Vašemu tělo úžasnou estetiku, jejíchž funkčnost bude zřejmá už na pohled. Štíhlé, vypracované a vyrýsované tělo. Ale kulturistu to z Vás neudělá, to je pravda...

banner podcast

 

A pro ty, kteří budou argumentovat tím, že dřep či mrtvý tah je zcela přirozeným pohybem používaným v běžném životě, tak souhlasím. Proto také oba cviky cvičím.
Ale pro biepsový zdvihn či upažování na ramena nějak použití a potřebu pro běžný život nevidím :)

Každopádně je toto můj názor a pokud někdo vnímá sotuaci jinak, má na to plné právo a já to respektuji. Kdybychom měli všichni na vše stejný názor, život by byl nuda a my bychom byli pouze bandou robotů bez vlastního názoru ;)

Dlaší článek na téma: "Uvědomělá výživa pro Vaši formu", nejpraktičtější článek, co jsem kdy napsal -> ZDE

 

Jakub Zvelebil

 

"Prohra není můj nepřítel.

Strach z prohry je můj nepřítel."

 

Rafael Nadal
španělský tenista